Konkurss “Ideju kauss 2018” mirkli pirms finiša

decembris 4, 2018

23. un 24. novembrī Rīgas Ekonomikas augstskolā 12 finālistu komandas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotā biznesa ideju konkursa “Ideju kauss” ietvaros aizvadīja praktiskās darbnīcas par prezentēšanas prasmēm.

Darbnīcas moderēja Dāvids Štēbelis, kurš vairāk nekā 14 gadus vadījis starptautiskus uzņēmumus un ir vairāku starptautisku start-up uzņēmumu dibinātājs, un Kristaps Pētersons – starptautiskā prezentāciju aģentūru tīkla “Standout OÜ” radošais direktors un viens no partneriem prezentāciju dizaina uzņēmumā “Nimega”.

Konkursa finālisti apguva un pilnveidoja prezentāciju saturiskās struktūras izveidi un modernas prezentāciju metodes. Dalībnieki arī varēja konsultēties ar 16 mentoriem – sabiedrībā pazīstamiem uzņēmējdarbības, finanšu un citu jomu ekspertiem, kuri sniedza praktiskus un noderīgus padomus gan par prezentācijām, gan biznesa idejām.

“Ļoti vērtīgas šīs abas apmācību dienas. No mentoriem man bija labi padomi par potenciālo klientu piesaistīšanu, viņi palīdzēja labāk izprast atsevišķus ekoloģijas faktorus. Tāpat bija ieteikumi par nākotni – kā izgudrot jaunas lietas, lai pelnītu, kā gudri ieguldīt, lai varētu attīstīt ražošanu, paplašināt uzņēmumu. Ļoti novērtēju iespēju tikties ar dažādiem mentoriem, jo no vairākiem viedokļiem var paņemt labāko,” teic idejas “Wastethics” par veco apģērbu pārstrādi jaunas produkcijas ražošanai autore Oļesja Soboļevska.

Marijai Cīrulei, kura attīsta biznesa ideju par inovatīvu ātrās fermentēšanas komplektu “RE-SERVED” augļu un dārzeņu uzglabāšanai, visvērtīgākais ieguvums bija skaidra, konkrēta atbilde, kā pateikt redzējumu par savu ideju: “Mentori ir ļoti zinoši un pārstāv daudz un dažādas nozares. Varēja apspriesties ar tiem mentoriem, kuru darbības joma pašam dalībniekam šķiet saistošākā. Tagad redzam, ka mūsu idejā vēl jāiegulda krietns darbs par spīti līdzšinējiem pūliņiem. Katrā ziņā pēc visiem mentoru ieteikumiem mēs veiksim dažādus uzlabojumus, lai biznesa idejas prezentācija žūrijai būtu vēl pārliecinošāka.”

Idejas “Nepiens” par augu piena dzēriena ražošanu virzītājam Ronaldam Strauham apmācību laikā vērtīgākā šķitusi iespēja krietni individuālākā līmenī iegūt atgriezenisko saiti: “Viena lieta ir lasīt materiālus un uzstāties auditorijas priekšā, bet pavisam cita, kad tiešām kāds no malas kritiski pasaka, kas varētu no tā visa nostrādāt, kas nē. Tas, manuprāt, ir ļoti perspektīvi prezentācijas un biznesa idejas uzlabošanai. Man bija ieteikumi par pašu biznesa modeli, uz ko koncentrēties, par eksporta un vietējo tirgu, cenu un citiem aspektiem, kas uzrunā auditoriju un ar ko var nopelnīt.”

Arī idejas par inovatīvu zobu tīrīšanas kapsulu “POLAR” izstrādi attīstītāja Evija Štālberga atzinīgi vērtē tikšanos ar mentoriem: “Katrs mentors ir no savas jomas, kas sniedz vērtīgu un atšķirīgu pieredzi un redzējumu no vairākiem aspektiem. Tas ļauj pārdomāt, kas līdz šim ir bijis, kā var ieņemt jaunu, citu virzienu, kas iepriekš nav ienācis prātā. Vērtīgi bija padomi par investoru piesaisti, informācija par dažādiem produktiem, norādes un viedokļi par prezentāciju.”

“Mentorings bija ļoti noderīgs, tagad jāsaliek viss pa plauktiem, jo divi mentori sniedza ļoti daudz informāciju, tādēļ arī vairākas lietas mainās, protams, uz pozitīvo pusi,” papildina viņas kolēģis Rolands Smilga. “Noteikti, ka šādi pasākumi ir nepieciešami, jo bieži vien pats idejas autors vai produkta izstrādātājs neredz to no malas. Savukārt mentors ar savu pieredzi uzreiz pateiks, kas ir efektīvs, kas ne visai, sniedzot profesionālu viedokli.”

Konkursa finālisti 29. novembrī ir prezentējuši savas biznesa idejas žūrijas komisijai, kura noteica trīs labākās idejas, kas sadalīs balvu fondu: 7000 eiro pirmajai, 5000 eiro otrajai un 3000 eiro trešajai vietai. Konkurss “Ideju kauss 2018” pavisam drīz finišēs – uzvarētāji tiks paziņoti svinīgā apbalvošanas ceremonijā 6. decembrī.

LIAA organizētais inovatīvo biznesa ideju konkurss “Ideju kauss” notiek projekta “Inovāciju motivācijas programma” ietvaros, to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.