Piektdien, 8.decembrī, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotā konkursa “Ideju kauss 2023” 12 laureātiem apbalvošanas ceremonijā kopumā piešķirti 40 000 eiro ideju attīstībai. Par konkursa inovatīvāko biznesa ideju atzīts papildinātās realitātes mobilais risinājums “Fungo”.
“Fungo” autoriem Keitai Augstkalnei un Klāvam Balamovskim-Kalniņam piešķirta pirmā vieta un 10 000 eiro atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai. Idejas autori izstrādājuši papildinātās realitātes mobilo spēli, kas motivē pusaugu onkoloģijas pacientus kustēties, tādējādi atbalstot un veicinot viņu rehabilitācijas procesu.
“Darbam ir jāturpinās un šis apbalvojums ir jāliek lietā! Mums ir daudz plānu, kā attīstīties, lai šo pārvērstu par kaut ko lielu un noderīgu,” apbalvošanas ceremonijā sacīja “Fungo” idejas autors Klāvs Balamovskis-Kalniņš.
Otrā vieta un 7 000 eiro naudas balva piešķirta komandas “SUBmerge” inovatīvajam zemūdens dronam “Līdaka”. “SUBmerge” izstrādā video uzlabošanas programmatūru un tehnisko bāzi, lai palielinātu zemūdens redzamību un samazinātu zemūdens drona pašizmaksu vismaz trīs reizes, kā arī palielinātu vērtību klientam.
“Ideju kausā piedalījāmies jau otro reizi, pirmajā reizē gan finālā neizdevās tikt. Kurpretim šogad ļoti nopietni ņēmām vērā mentoru ieteikumus un žūrijas atgriezenisko saiti, tāpēc izdevās aizcīnīties līdz finālam un iegūt godpilno, otro vietu. Tas pierāda, ka ar neatlaidīgu un mērķtiecīgu darbu var sasniegt daudz! Nākotnē plānojam piesaistīt sēklas investīciju pakalpojuma un produkta attīstībai,” norāda “SUBmerge” autors Kārlis Bērziņš.
Savukārt, trešo vietu un 5 000 eiro ieguva sirds vārstuļa protēzes risinājums “PrintyMed”. Šis mākslīgais sirds vārstulis ir unikāla ierīce, jo veidota no mākslīgas zirnekļa zīda šķiedras. Tā ir bioloģiski saderīga, tādējādi organisms neatgrūž transplantu, jo nerodas auto imūna reakcija.
“Esam priecīgi par iegūto trešo vietu un naudas balvu! Mūsu zinātnieks Kristaps Jaudzems Latvijas Organiskās sintēzes institūtā ir pētījis mākslīgās zirnekļa zīda šķiedras vairāk nekā desmit gadus. Pateicoties dalībai Commercialization Reactor un Health Founders akselerāciju programmās, esam ideju attīstījuši un atraduši pareizo tās pielietojumu, lai radītu unikālu ierīci – mākslīgās sirds vārstuli. Ideju kausa apbalvojums palīdzēs virzīties tālāk, taču nākotnē plānojam piesaistīt vēl investīcijas “PrintyMed” attīstībai,” atzīst jaunuzņēmuma vadītāja Jekaterina Romanova.
Vienlaikus 3 000 eiro naudas balvas piešķirtas trīs uzņēmumiem – 4.vietas ieguvējam “OG Sense”, kas ir tehnoloģija amonjaka mērīšanai dzīvnieku fermās, 5.vietas ieguvējam ar tiešsaistes iepazīšanās aplikāciju “RiskMe”, kas savā darbībā ievieš mākslīgo intelektu un spēles faktoru, kā arī 6.vietas ieguvējam digitālās karjeras asistentam “Orbit8”, kas palīdz jauniešiem precīzāk identificēt karjeras virzienu.
Tāpat 1 500 eiro atzinību biznesa izaugsmes veicināšanai saņēmis tehnoloģiju risinājums pastāvošu ravēšanas iekārtu modernizācijai “AI IoT 2.0”, salokāmi elektriskie kravas velosipēdi “Vezums”, inovāciju vadības platforma “HackTribe”, “Beem Pedal” velosipēda pedāļi ar iebūvētu, spēcīgu LED apgaismojumu un mikro ģeneratoru, “SpeedTimeX” mobilā laika un ātruma fiksēšanas sistēma sporta norisēm un digitāls risinājums “CoachCut”, kas amatieru sporta treneriem paātrinātu un vienkāršotu spēļu analīzes procesu.
Līdztekus konkursa apbalvošanas ceremonijā tika pasniegtas divas portāla Labsoflatvia specbalvas, ko saņēma komandas “Fungo” un “PrintyMed”.
Šogad “Ideju kauss” norisinājās jau 15. reizi un tam pieteicās rekordliels dalībnieku skaits – 295 radošas idejas. Nākamajai kārtai konkursa žūrija izvirzīja 128 idejas ar vislielāko izaugsmes potenciālu, kuras turpināja cīņu par atbalstu savas idejas attīstīšanai, piedaloties biznesa mācībās un saņemot padomus no mentoriem. Savukārt vien 20 inovatīvākās idejas piedalījās fināla prezentācijās, lai cīnītos par konkursa 12 naudas balvām. Konkursa apbalvošanas ceremonijā kopumā piešķirti 40 000 eiro uzņēmējdarbības attīstībai. Latvijas inovatīvo biznesa ideju konkurss “Ideju kauss” tiek īstenots Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta “Inovāciju motivācijas programma” ietvaros.